Stres 2 - Style radzenia sobie ze stresem
Jak sobie radzisz?
"Radzenie sobie" jest określeniem, które odnosi się do szerokiej gamy uczuć i sposobów działania. Pewne działania, które podejmujesz, będą pomocne, a niektóre mogą być mniej użyteczne. Wszystko co robisz, stanowi Twój sposób radzenia sobie, który często zależy od sytuacji, w której się znajdujesz (tj. czy masz lub nie masz wpływu na zdarzenia).
Rozpoznaj swój własny styl radzenia sobie oraz jak wpływa to na Twoje odczucia.
-
Opis:
Osoby preferujące ten styl radzenia sobie koncentrują się na konkretnej czynności lub zadaniu, które wymaga ich uwagi. Starają się rozwiązać problem lub skierować energię na efektywną aktywność.
Zalety:
Pomaga w utrzymaniu kontroli nad sytuacją, zazwyczaj prowadzi do rozwiązania konkretnego problemu, redukcji niepewności.
Ograniczenia:
Może prowadzić do nadmiernego zaangażowania w zadanie kosztem ignorowania emocji.
Sytuacje, kiedy stres związany jest z wydarzeniami, na które nie mamy wpływu, a których rezultat ujawni się dopiero w przyszłości, na przykład oczekiwanie na wyniki badań medycznych lub sytuacja w pracy. W takich sytuacjach osoby wykazujące taki styl radzenia sobie, przyzwyczajone do działania, mogą być sflustrowane swoją bezsilnością i niemożnością działania.
-
Opis:
Osoby preferujące ten styl radzenia sobie niekoniecznie mają na celu zmianę samej sytuacji, ale raczej chcą zredukować nieprzyjemne napięcie. Często szukają wsparcia u swoich bliskich i mają potrzebę dzielenia się swoimi problemami.
Ten styl radzenia sobie może objawiać się poprzez zamartwianie się, obwinianie samego siebie za niepowodzenia oraz ciągłe rozważanie problemu bez podjęcia działań mających na celu jego rozwiązanie.
Charakteryzuje go także skłonność do myślenia życzeniowego i fantazjowania w celu pocieszenia samego siebie (np. "wszystko będzie dobrze").
Zalety:
W niektórych sytuacjach może pomóc w zrozumieniu i zaakceptowaniu własnych uczuć, może prowadzić do rozładowania emocji i lepszego radzenia sobie z nimi.
Skłonność do dzielenia się problemami może prowadzić do silnych więzi społecznych, ponieważ osoby te często szukają wsparcia u bliskich.
Ciągłe rozważanie problemów może skłonić do refleksji nad własnym życiem, co w pewnych przypadkach może prowadzić do introspekcji i lepszego zrozumienia siebie.
Ograniczenia:
Skupienie się jedynie na emocjach może pochłaniać dużo czasu i skutkować zaniedbywaniem potrzeby aktywnego rozwiązania problemów.
-
Opis:
Osoby wybierające ten styl starają się unikać źródła stresu. Mogą to robić poprzez ignorowanie problemu, unikanie trudnych sytuacji lub szukanie ucieczki w rozrywce.
Gdy ktoś spyta się o problem, osoba o takim stylu radzenia sobie odpowie: „nie mówmy teraz o tym” czy „daj spokój, nie psuj nastroju”.
Zalety:
Krótkoterminowe złagodzenie stresu, unikanie konfliktów.
Ograniczenia:
Długoterminowe unikanie może prowadzić do eskalacji problemu, braku rozwiązania oraz nagromadzenia nierozwiązanych emocji.
Z tym stylem radzenia sobie wiążą się również takie zachowania, jak objadanie się, nadużywanie alkoholu czy narkotyków, pracoholizm, skłonność do hazardu
-
Opis:
Występuje gdy ludzim trudno opanować emocje lub odczuwany stres. Radzą sobie w niepomocny sposób, wyładowując emocje na innych ludziach. To zachowanie, jak domino, przenosi stres na innych. Przenoszenie stresu można uznać za niepowodzenie emocjonalnego radzenia sobie.
Skuteczne radzenie sobie ze stresem zazwyczaj wymaga elastyczności i umiejętności dostosowywania strategii do konkretnych wyzwań.
Wszystkie z uwzględnionych typów radzenia sobie mają swoje wady i zalety. Ludzie różnią się elastycznością w użyciu różnych typów strategii i często stosują kombinację różnych stylów radzenia sobie w zależności od sytuacji i kontekstu życiowego.
Styl radzenia sobie skupiony na unikaniu wydaje się być mniej korzystny niż pozostałe dwa opisane tutaj. Nie przyczynia się ani do efektywnego rozwiązania problemu, ani do skutecznego radzenia sobie z towarzyszącymi mu emocjami. Nadużywanie substancji psychoaktywnych i alkoholu zdecydowanie nie są pomocnymi strategiami.
Pobierz arkusz "Mój styl radzenia sobie ze stresem" i wypełnij go:
Zadanie nr 1 zwróci uwagę na to, CO ROBISZ w sytuacji stresującej.
Zadanie nr 2 pozwoli Ci określić, czy wyraźnie preferujesz jeden styl radzenia sobie, czy też Twoje reakcje są równomiernie rozłożone między różnymi typami radzenia sobie. Im wyższy wynik uzyskasz w Zadaniu 2 w poszczególnej podgrupie (a, b, c, d), tym większe prawdopodobieństwo, że radzisz sobie w ten sposób.
Rozpoznanie wzorców w radzeniu sobie może znacząco ułatwić określenie, w jaki sposób możemy wzbogacić swój styl skutecznego radzenia sobie. Zaleca się skontaktowanie ze specialistą, który pomoże Ci w tej podróży.
Kliknij 'Umów spotkanie' w prawym górnym rogu strony, jeśli chcesz nauczyć się, jak skutecznie radzić sobie ze stresem.
Bibliografia
Brosan L. i Todd I. (2014). Przezwyciężenie stresu. Alliance press